Kanały wentylacyjne

W prawidłowo wykonanej wentylacji (czy to grawitacyjnej czy mechanicznej) bardzo wiele zależy od sprawnego, dobrze dobranego i czystego przewodu. Przewody wentylacyjne muszą być wykonane z materiałów niepalnych. Palne izolacje cieplne i akustyczne oraz inne palne okładziny mogą być stosowane na zewnętrznej powierzchni przewodów w sposób ograniczający rozprzestrzenianie się ognia. Izolacje wymagane są przy prowadzeniu przewodów przez pomieszczenia oraz przestrzenie nieogrzewane.

Zaleca się wyprowadzanie przewodów nad dach na wysokość zabezpieczającą przed zawiewaniem, a także prowadzenie obok siebie przewodów wentylacyjnych i spalinowych. Zabrania się natomiast wykonywania zbiorczego przewodu wentylacji grawitacyjnej.
Wymiary przewodów wentylacyjnych określa się na podstawie ilości odprowadzanego powietrza, wysokości przewodów i różnicy temperatur. Każda średnica rur uzupełniona jest o asortyment kształtek i złączek (mufy, redukcje, kolana, trójniki) oraz o system mocujący do rur (przede wszystkim obejmy metalowe).

W istniejących już w budynkach, lecz nieszczelnych przewodach wentylacyjnych montuje się pojedyncze kanały wentylacyjne. Są one wykonywane z blachy ocynkowanej, ze stali nierdzewnej lub aluminium. Mogą mieć przekrój kołowy lub prostokątny. Jeżeli w budynku nie ma wolnego przewodu należy poprowadzić izolowany komin wentylacyjny na zewnątrz. Może on być wykonany z blachy ocynkowanej lub ze stali nierdzewnej

Nie znaleziono produktów, których szukasz.